Rydygiera 55, Toruń(56) 645 87 45

Przegląd klimatyzacji samochodowej

Co jaki czas serwisować układ klimatyzacji?

Regularne serwisowanie klimatyzacji zapobiega awariom i kosztownym naprawom. Przegląd powinien być przeprowadzany raz do roku, podczas którego za pomocą specjalnego urządzenia zostaje wymieniony olej, filtr, uzupełniony czynnik chłodzący i oczyszczony układ z wody. Cała operacja trwa niespełna godzinę. Koszt corocznego serwisu jest niewielki w porównaniu do kosztu naprawy uszkodzonego układu.

Po co serwisować klimatyzację?

Klimatyzacja wbrem powszechnej opini nie jest układem bezobsługowym. W drodze naturalnego parowania czynnik chłodniczy może ulatniać się przez takie elementy jak przewody, złącza nawet do 10% rocznie. Ubytek gazu powoduje obniżenie wydajności układu klimatyzacji samochodowej. Sprężarka aby dać ten sam efekt chłodzenia w tych samych warunkach, musi pracować dłużej i częściej. Praca sprężarki powoduje obciążenie silnika co wpływa na dodatkowe zużycia paliwa. Drugim ważnym aspektem jest kontrola oleju w układzie. Olej w układzie klimatyzacji pełni rolę chłodniczą i smarowania elementów ruchomych kompresora. Niedostateczna jego ilość niesie ryzyko całkowitej awarii sprężarki. Woda wewnątrz układu klimatyzacji powoduje szybką korozję elementów metalowych bardzo kosztownej sprężarki, zamarzająć w parowniku może doprowadzić do niedrożności układu a nawet rozszczelnienia.

 

Przegląd klimatyzacji samochodowej

Czynności obsługowe dotyczące przeglądu klimatyzacji:

 • kontrola poprawnej pracy układu
 • kontrola odprowadzania na zewnątrz skroplonej pary wodnej z parownika
 • kontrola szczelności układu
 • kontrola stanu kabinowego filtra przeciwpyłkowego
 • oczyszczenie toru napływu powietrza do kabiny
 • kontrola układu sterującego (podłączenie urządzenia diagnostycznego - jeśli wymagane)
 • uzupełnienie oleju i czynnika chłodniczego w układzie zamkniętym klimatyzacji
 • pomiar minimalnej temperatury powietrza z nawiewu
 • dezynfekcja układu klimatyzacji (opcja)

 

Zasada działania klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacją samochodową nazywa się wysokociśnieniowy układ hydrauliczny wyposażony w sprężarkę sterowany systemem elektronicznym. W układzie zamkniętym klimatyzacji znajduje się czynnik chłodniczy, który krążąc w systemie zmienia swój stan skupienia. W jedenej części układu zmienia stan z ciekłego na gazowy następuje rozprężanie, wówczas pobiera ciepło z otoczenia (ochładza parownik, który opływające powietrze dostaje się do kabiny). Natomiast w drugiej części systemu ulega sprężeniu, zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły (skrapla się), oddając ciepło z kabiny do otoczenia. Zadaniem czynnika chłodniczego (np. R134a, R1234yf) jest rozprowadzanie ciepła oraz oleju smarującego bardzo precyzyjne urządzenie zwane sprężarką. Czynnik chłodniczy jest substancją toksyczną, obsługa układu winna być wykonywana przy użyciu specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego personelu.

 

 

Serwis

klimatyzacji

Układ klimatyzacji reguluje temperaturę we wnętrzu pojazdu oraz osusza powietrze. Po sezonie zimowym należy sprawdzić działanie układu. Specjaliści sprawdzą ilość czynnika chłodniczego, wymienią olej, filtr kabinowy oraz przeprowadzą dezynfekcję układu.

Więcej

Gwarancja

Na usługi/produkty

 • Na usługi oraz towary udzielamy gwarancji na okres zależny od grupy asortymentowej
 • Podstawą roszczenia gwarancyjnego jest faktura lub oryginał paragonu fiskalnego